Projekty w gminach

Relacja z "IV Lubelskiego Kongresu Sołtysów"

Relacja z "IV Lubelskiego Kongresu Sołtysów"

W dniu 9 grudnia 2017 roku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ulicy Artura Grottgera 2 odbył się „IV Lubelski Kongres Sołtysów” zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Imprezę w tym roku odwiedziło ponad 300 Sołtysów z terenu Województwa Lubelskiego. Był to czas refleksji oraz próba rozwiązania problemów z którymi na co dzień muszą się zmierzyć liderzy obszarów wiejskich – którymi niewątpliwie są Sołtysi.

Gospodarzem spotkania był Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Sławomir Sosnowski. Wśród zaproszonych gości można było dostrzec m.in. Pana Krzysztofa Hetmana – Posła do Parlamentu Europejskiego, Pana Jana Łopatę – Posła na Sejm RP, Panią Genowefę Tokarską – Posła na Sejm RP, Panią Annę Augustyniak – Sekretarza Województwa Lubelskiego, Starostów, Wójtów, Radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego. Specjalnym gościem spotkania była Pani Barbara Czachura – Zastępca Prezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, która przybyła do nas z Poznania.

Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie części – Konferencję oraz część artystyczną z konkursami kulinarnymi. Podczas Konferencji Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Sławomir Sosnowski dostrzegł problem sołectw oraz zaapelował do władz samorządowych z pomysłem, aby każdy z Sołtysów dostawał prowizję od doręczenia nakazu podatkowego, niezależnie od tego czy ten podatek jest wpłacany przez podatników bezpośrednio, czy też na konto gminy. Byłby to ukłon w stronę lokalnych liderów, którzy często są niedoceniani w swoich działaniach. Pomysłowi wtórował również Pan Krzysztof Hetman, który poparł Marszałka oraz zasugerował obecnym na sali Sołtysom, aby zrzeszali się w większe organizacje. Będzie miało to istotne znaczenie w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej po 2020 roku. "Wiadomo już, że samorządy dostaną mniejsze środki na realizację swoich działań, z kolei w większej mierze środki mają być alokowane w działania organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców". Następnie wystąpił Poseł Jan Łopata, który zaproponował projekt wsparcia dla Sołtysów na mocy którego każdy z nich miałby otrzymać pensję w wysokości połowy najniższego krajowego wynagrodzenia. Projekt spotkał się z dużym uznaniem sołtysów, którzy w 100% poparli inicjatywę Posła. Wniosek o składanie podpisów pod projektem złożyła Pani Agnieszka Gajda, Wiceprezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Tomaszowskiego- Sołtys Wsi Korczmin. Pierwszą część Konferencji zakończył wykład Pana Mateusza Winiarskiego – Zastępcy Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego, który przedstawił działania realizowane w ramach wsparcia PROW 2014-2020.

W przerwie między dwoma panelami uczestniczący w Kongresie Sołtysi mogli skosztować certyfikowanych lubelskich produktów tradycyjnych na specjalnie przygotowanym stoisku promocyjnym. Ponadto komisja konkursowa rozpoczęła ocenę w konkursach: na najlepsze ciasto tradycyjne oraz na najlepszą potrawę wigilijną. Wyniki konkursów:

Konkurs na najlepsze ciasto tradycyjne

  1. Miejsce – Marta Guczko (Gmina Włodawa) – Makowiec;
  2. Miejsce – Dorota Rakowiecka (Gmina Żmudź) – Piernik Drożdżowy;
  3. Miejsce – Adam Babiak (Gmina Bełżec) – Kruchy Placek z Jabłkami;

Wyróżnienie – Sylwia Mizak (Gmina Puławy) – Piernik Przekładany;

Wyróżnienie – Maria Wieczorkiewicz (Gmina Bełżyce) – Sernik z Bakaliami.

Konkurs na najlepszą potrawę wigilijną

  1. Miejsce – Stanisława Masur  (Gmina Werbkowice) – Gołąbki z kaszą gryczaną i sosem grzybowym;
  2. Miejsce - Agnieszka Czarnecka (Gmina Krasnystaw) – Śledzik w dwóch odsłonach;
  3. Miejsce – Anna Wójcik (Gmina Wojciechów) – Bigos

Wyróżnienie – Ewa Matyszczuk (Gmina Żmudź) – Ryba w Sosie Warzywnym;

Wyróżnienie – Teresa Mazur (Bełżyce) – Karp w Galarecie.

Drugą część Konferencji rozpoczął Pan Marian Starownik - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Lubelskiego. W swoim wystąpieniu Pan Prezes opowiedział o trudnościach na jakie obecnie narażone są Ochotnicze Straże Pożarne oraz przybliżył nam jak wygląda współpraca między sołtysami, a OSP. Następnie Pani Barbara Czachura, przedstawiła działalność Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów oraz zaprosiła wszystkich Sołtysów z terenu Województwa Lubelskiego do wzięcia udziału w Konkursie
pt. „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” (www.kss.org.pl/2-uncategorised/296-ogolnopolski-konkurs-fundusz-solecki-najlepsza-inicjatywa ). Nie obyło się bez dyskusji w której np.  Pani Zofia Czubek - Przewodnicząca Rady Gminy Stanin, Sołtys Wsi Stanin pochwaliła się projektami zrealizowanymi przy udziale Funduszu Sołeckiego.

Podczas imprezy wystąpiły trzy wspaniałe zespoły ludowe: Zespół „Krzemień” z Annopola, Zespół „Świerszczowianki” z Cycowa oraz Zespół „Blinowianki” z Powiatu Kraśnickiego. Moderatorem spotkania była Pani Wioletta Wilkos – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Ziemi Kraśnickiej”. Kongres zakończył Pan Mateusz Winiarski, który życzył wszystkim zgromadzonym zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia jednocześnie zapraszając na „V Lubelski Kongres Sołtysów”.

Zaaktualizowane: 13-12-2017 13:57 przez Paweł Chyła

DSC_0555
DSC_0539
DSC_0534
DSC_0532
DSC_0525
DSC_0447
DSC_0480
DSC_0483
DSC_0497
DSC_0515
DSC_0431
DSC_0429
DSC_0417
DSC_0409
44
24
28
31
32
33
36
23
18
12
10
8
7
6
5
4
3
1
10
  • Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju obszarów wiejskich - logo
  • Lubelskie - logo
  • Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich - logo
  • PROW - logo