Projekty w gminach

Zaproszenie na Jarmark Firlejowski 18 września 2016

Samorząd

Zaproszenie na Jarmark Firlejowski 18 września 2016

Zapraszamy na plenerową imprezę rodzinną! 18 września do Dąbrowicy zjadą Słowianie, Husaria, Kadra Rycerska, Towarzystwo Szabli i Miecza...

Dąbrowica należy do najstarszych miejscowości Lubelszczyzny, powstała w początkach XIV wieku. Szczególną rolę w jej dziejach odegrał ród Firlejów, który w XVI i pierwszej poł. XVII zaliczał się do grona najbardziej wpływowych i zamożnych rodów magnackich Rzeczypospolitej. Zasiadali w Izbie Poselskiej i Senacie, pełnili najwyższe funkcje w administracji centralnej i lokalnej, w dyplomacji i w Kościele. Zakładali miasta i wsie, a będąc ulubieńcami Królowej Bony hojnie wspierali także rozwój kultury i sztuki. To pod ich patronatem tworzył Jan Kochanowski. Najważniejszą siedzibą rodu była przez długi czas Dąbrowica, która Firlejom zawdzięcza okres swej największej świetności, a na przełomie XVI/XVII wieku stała się jednym z centrów politycznych Lubelszczyzny. W późniejszym okresie Dąbrowica przechodziła zmienne koleje losu, zmieniali się jej właściciele, a wspaniały późnorenesansowy pałac Firlejów ulegał stopniowemu zniszczeniu. Dziś jedyną pamiątką po bogatej historii tej miejscowości jest zabytkowa, niszczejąca wieża – pozostałość po pałacu Firlejów.
Już po raz szósty w naszej gminie odbędzie się niezwykłe wydarzenie związane z historią jednej z miejscowości. Jarmark Firlejowski to impreza plenerowa przywołująca dawne tradycje dworskie i rycerskie z czasów świetności Rzeczpospolitej.
Cała uroczystość otworzy msza święta z elementami obrządku w języku łacińskim, która odbędzie się o godz. 11:30 w kościele parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy. Tuż po niej goście będą mogli wysłuchać koncertu organowego p. Marka Bochniaka pt. Muzyka, której słuchali Firlejowie.
Odbędą się także koncerty - Chóru Benedictus, Zespołu Pieśni i Tańca Dąbrowica, muzyki folkowej kapeli Styrta oraz potańcówka przy kapeli ludowej z Dąbrowicy. 
Nie lada gratka szykuje się dla miłośników dawnych czasów rycerskich. Wystąpi m.in. Chorągiew Husarska Ziemi Lubelskiej, która wiernie odtworzy moment wymarszu na wojnę rodem z powieści Henryka Sienkiewicza. Żywą lekcję historii pokaże grupa Towarzystwa Szabli i Miecza z Zamościa, która w historycznych strojach zaprezentuje sztukę dawnego frechtunku z XVI i XVII wieku. 
Do Dąbrowicy zajadą także zawodowi rycerze! Pokaz prawdziwych walk rycerskich odbędzie się na scenie letniej GOKiS. Walki bohurtowe zaprezentuje Rycerska Kadra Narodowa, wśród nich nasz zaprzyjaźniony kowal (rycerz-pasjonat)p. Tomasz Gomoła, który w  tym roku wraz z kadrą walczył na Rycerskich Mistrzostwa Świata!  
Nowością tegorocznej edycji będzie ustawienie Słowiańskiego grodu (grupa z Wólki Bieleckiej), w którym to każdy będzie mógł postrzelać z łuku na torze łuczniczym, nauczyć się wyplatania krajek, a nawet skosztować wczesnośredniowiecznych potraw! Na scenie odbędzie się także pokaz mody człowieka pierwotnego oraz nauka tańca dawnego!
Wszystko odbędzie się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Jastkowie zs. w Dąbrowicy oraz „Domu Spotkań” Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy istniejącej jeszcze wieży Firlejów - jedynym w Dąbrowicy zachowanym zabytkiem pamiętający świetne czasy rodu magnackiego.

 Zapraszamy!

Patronat honorowy: MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO - SŁAWOMIR SOSNOWSKI 

Patronat medialny: TVP3 LUBLIN

Sponsor: LOTTO. Totalizator Sportowy Odział w Lublinie

Utworzone: 15-09-2016 12:59 przez Paweł Chyła

  • Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju obszarów wiejskich - logo
  • Lubelskie - logo
  • Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich - logo
  • PROW - logo