Operacje polegające na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków – informacja

W związku z licznymi zapytaniami  dotyczącymi możliwości uzyskania dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków z odprowadzeniem ścieków oczyszczonych do ziemi, typu osadniki gnilne  z drenażem rozsączającym, spełniających wymagania Polskiej Normy PN-EN 12566-1, uprzejmie informujemy, że tego typu rozwiązanie nie będzie mogło otrzymać dofinansowania w ramach PROW 2014-2020.
Zgodnie z § 4 pkt 11 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, przydomowe oczyszczalnie ścieków muszą spełniać wymagania normy EN 12566.
Norma europejska EN 12566, dotycząca małych oczyszczalni ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50, składa się z 7 części.
Natomiast norma PN-EN 12566-1 nie dotyczy oczyszczalni ścieków jako całości, lecz obejmuje tylko osadniki gnilne. Inne elementy przydomowych oczyszczalni ścieków są regulowane przez zapisy w innych częściach normy EN 12566, np. cz. 3 dotyczy reaktorów biologicznych.
Problem przyjętych rozwiązań projektowych i zaprojektowanych urządzeń musi być rozstrzygnięty na etapie projektowania inwestycji. To projektant jest odpowiedzialny za to, aby zaprojektowana operacja była zgodna z obowiązującymi normami, w tym przypadku także z normą EN 12566.
Ponadto, zaprojektowane i wbudowane urządzenia będą musiały posiadać certyfikat dla konkretnego produktu wydany przez laboratorium notyfikowane w Komisji Europejskiej.

Wróć na górę